ATVERKIME LIETUVOS KARAIMŲ KULTŪROS IR PAVELDO LOBYNĄ
Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centras įgyvendindamas projektą ATVERKIME LIETUVOS KARAIMŲ KULTŪROS IR PAVELDO LOBYNĄ, kurį iš dalies finansuoja Tautinių mažumų departamentas, skatina vaikų domėjimąsi Lietuvos tautinių mažumų istorija, kultūros savitumu, tradicijomis bei ugdo pagarbą ir toleranciją kitoms tautoms.
Gegužės 21 d., pažintinės edukacinės ekskursijos „Lietuvos karaimų takais“ metu, grupė vaikų keliavo į Trakus bei Vilnių susipažinti su Lietuvos karaimų atsiradimo Lietuvoje bei Trakuose istorija, kultūros paveldu, pastatų architektūros ypatumais.
Trakai jau nuo XIV a. yra multikultūrinis miestas: čia gyvena įvairių tautybių žmonės, išpažįstantys skirtingus tikėjimus, puoselėjantys savitą kultūrą bei pasaulėžiūrą. Miesto teritorija ilgainiui buvo suskirstyta tautiniu ir religiniu pagrindu, išryškėjo tam tikros miesto dalys, kuriose dominavo konkrečios tautos ar tikėjimo atstovai. Čia iki šių dienų yra išlikę riboženkliai, menantys šį kultūrinį/teritorinį pasiskirstymą. Šioje ekskursijoje projekto dalyviai susipažino su kiekvienos iš tautų, tame tarpe ir karaimų, santykiu su Trakais. Karaimų gatvėje jie pamatė karaimų maldos namus – kenesą, karaimų namus, sužinojo, kur senais laikais buvo totorių „kvartalas“, kodėl ir kaip XIV a. pabaigoje Vytautas Didysis iš Krymo atkėlė ir apgyvendino karaimus Trakuose ir kitose vietovėse. Ekskursija buvo tęsiama Trakų salos pilyje, nes būtent karaimai buvo pilių ir miesto gynėjais.
Ekskursijos metu vaikai, lankydamiesi tikruose karaimų bendruomenės namuose, gamino nacionalinį karaimų patiekalą – kibinus (kybyn). Dalyvaujant vienos iš mažiausios tautinės mažumos Lietuvoje ir Trakuose – karaimų atstove, projekto dalyviai susipažino su karaimų gyvenimo būdu, tradicijomis, papročiais, sužinojo apie žinomiausio karaimų virtuvės patiekalo gaminimo subtilybes. Jie ne tik patys pasigamino kibiną, džiaugėsi pačių paruošto kibino skoniu, gardumu, bet ir degustavo sultinį su KYBYNLAR pagamintais kibinais.
Pasivaikščioję Galvės ežero pakrante, pasigėrėję nuostabiais gamtos vaizdais, projekto dalyviai toliau ekskursiją tęsė Vilniuje. Pažintis su Vilniaus kenesa, su karaimų kultūra ir istorija Vilniuje aplankant vietas, kurios susijusios su Vilniuje gyvenusių ar gyvenančių karaimų, sudarančių neatsiejamą visos Lietuvos kultūros ir istorijos dalį, gyvenimu ir darbais.
Vaikai projekto „Atverkime Lietuvos karaimų kultūros ir paveldo lobyną“ metu susipažino su Lietuvos karaimų istorija, architektūra, konfesija kultūros savitumu bei paveldu. Tikimės, kad tai paskatins juos gerbti kitas tautas, domėtis kitomis Lietuvos tautinių mažumų tautomis, jų kultūra, tradicijomis, kalba. Trakų, Vilniaus bei Panevėžio krašte su lietuviais kartu gyvenusiems karaimams šis kraštas tapo savas kaip ir mums. Branginti reikia kiekvieną šios bendruomenės narį, iš kurio lietuvis galėtų mokytis patriotiškumo ir meilės savo gimtajam kraštui, ir nevalia pamiršti savo kalbos, kultūros, tradicijų bei papročių