GEGUŽĖS 9 -ĄJĄ – EUROPOS DIENĄ – Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centras pakvietė bendraminčius, besirūpinančius vaikų užimtumo plėtra Švenčionių krašte, pasisemti patirties į Latviją. Šį kartą vykome į TERVETĖS GAMTOS PARKĄ, kuriame mus pasitiko parko atstovė Lilla, kuri ne tik supažindino su parke įkurtomis erdvėmis, bet ir pristatė šio parko veiklos idėją bei darbo specifiką. Viena iš idėjų – ne tik išsaugoti miškus, bet ir priartinti žmogų prie gamtos, supažindinti su gamtos turtais, kiekvienam leidžiant patirti bendrystę su pirmykščiu gamtos grožiu.
Parko teritorijoje galima pajusti Anos Brigaderės (Anna Brigadere), vienos žinomiausių latvių rašytojų, iškilios dramaturgės ir poetės, literatūrinę įtaką. Todėl tradicinės parko dalies pavadinimas Sprinduko žemė yra tiesiogiai susijęs su Anos Brigaderės 1903 metais parašytos pasakų pjesės „Sprindukas“ („Sprīdītis“) pagrindinio veikėjo vardu.
LVM Tervetės gamtos parką sudaro kelios teminės dalys:
NYKŠTUKŲ MIŠKAS (Rūķīšu mežs), kuriame aptikome Nykštukų kaimą ir jame stovinčius medinius namelius ir temines sodybas, nykštukų miestelį „Kankorėžis“ („Čiekure“) su ryškiais nameliais ir grįstomis gatvelėmis, užlipome į didįjį medinį apžvalgos bokštą ir Nykštukų sodyboje susitikome su pačiais Tervetės nykštukais. Čia besitęsiantys takai pritaikyti patogiai važiuoti ir neįgaliųjų vežimėliais, o tėvams patogu stumti vaikiškus vežimėlius.
PASAKŲ MIŠKE (Pasaku mežs) pamatėme įvairių medinių skulptūrų, įskaitant ir vieną seniausių parko medinių skulptūrų – Miško karalaitį su iš medžio išskaptuotais jo dvariškiais, sargybiniu ir t. t. Visai šalia, Raganos šile, gyvena šilo būtybės – šikšnosparniai, vorai, velnias ir pati Šilo raganaitė.
ATRAKCIJONŲ AIKŠTELĖJE (Atrakciju laukums) galima pasivaikščioti takais su kliūtimis,
Vis dar auga ir tobulinama kita didelė teminė dalis – KURDABO ŽEMĖ. Joje savo miško nuotykių gali patirti Sprinduko pasaulį jau išaugę lankytojai – jaunimas.
PASIVAŽINĖJIMAS PASAKŲ SIAURUKU, kuris nustatytais maršrutais veža į populiariausias parko stoteles: apžvalgos bokštą, nykštukų miestelį „Čiekure“ („Kankorėžis“) ir Atrakcionų aikštelę. Jis veikia kaip taksi: išsikviesk jį pageidaujamu laiku į pasirinktą stotelę ir juo važiuok link parko išėjimo ar į kurią kitą parko dalį.
„Kas Jūsų visuomet laukia ir pasirengęs išklausyti, nuraminti, pamaitinti ir išgydyti? Labiausiai tikėtina, kad Jūsų mama. Arba Gamta. Nes Gamta yra mama. Visų, ir mūsų mamų. Ar kaip mes, Latvijos valstybiniai miškai, ją vadiname – mammadaba. Vienu žodžiu. Šiltai, meiliai ir asmeniškai. Kaip tikra mama, ji visuomet mūsų laukia. Neįmanoma pas mamą nueiti ne laiku. Tam nėra netinkamo laiko – kad ir vidury nakties, kad ir siaučiant audrai. mammadaba mus nuprausia savo ežeruose. mammadaba nuramina savo miškuose. mammadaba maitina mus grybais ir uogomis. Gydo sakų kvapu ir džiugina paukščių giesmėmis. Ji atleidžia, net jei nebuvai geras. Ji nepyksta, jei ilgai nesirodei. Ji yra mama, ji gera. Ji mus sukūrė ir kaip vaikus paleido savojon laisvėn. Ir laukia sugrįžtančių. Mūsų pačių ar kartu su vaikais. mammadaba mums daug ką gali papasakoti. Ir užmirštų, ir niekada nesuvoktų dalykų. Kaip atrasti šaknis? Kaip sužinoti, iš kur ateiname? Ir galų gale – kur išeisime? mammadaba mums paruošė stebuklų ir išminties kraitelę. Lankyk mamą. Ir sugrįžk. Tyresnis, protingesnis, laimingesnis“ – Latvijos valstybiniuose miškuose gyvenanti Jūsų mammadaba.
BELIEKA TIK LABAI PANORĖTI, PASISTENGTI IR „SURĖMUS PEČIUS“ ĮKURTI PUIKIAS, INFORMATYVIAS BEI PATRAUKLIAS ERDVES VAIKAMS, ŠEIMOMS SU ĮVAIRAUS AMŽIAUS VAIKAIS, KURIOSE LAIKĄ GALĖTŲ PRALEISTI NE TIK ŠVENČIONIŲ KRAŠTO GYVENTOJAI, BET ŠIOS ERDVĖS TAPTŲ TRAUKOS CENTRU IR KITŲ VIETOVIŲ TURISTAMS, KELIAUTOJAMS, VAIKŲ GRUPĖMS BEI ŠEIMOMS, KURIEMS SVARBU LAIKĄ LEISTI GAMTOJE, MOKYTI VAIKUS MYLĖTI BEI SAUGOTI GAMTĄ. O GAMTA MŪSŲ KRAŠTE IŠTIES NUOSTABI…