Džiugu, kad grupė Švenčionių krašto keliautojų atsiliepė į Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro kvietimą rugsėjo 17 d. pakeliauti ir iš arčiau susipažinti su Latgalos kraštu. Juk nuo seno su šiuo kraštu mus sieja baltiškos šaknys, bendra etninė ir kalbinė kilmė. Dar šis kraštas mums lietuviams svarbus ir dėl to, jog manoma, kad šiame krašte buvo nužudytas Karalius Mindaugas – valdovas, mėginęs suvienyti baltų gentis. Ir vis dėlto smalsu pasižiūrėti ir kaip gi gyvena tie mūsų kaimynai latviai.
Pažintį su Latgalos kraštu pradėjome nuo Latgalos sostinės, antro pagal dydį Latvijos miesto Daugpilio – apžvalginės ekskursijos po Daugpilio tvirtovę ir miestą. Susipažinome su šio miesto istoriniu centru, Šventyklų kalva, ant kurios įsikūrę katalikų, liuteronų, pravoslavų ir sentikių maldos namai.
Iš Daugpilio pasukome į Kraslavą, miestelį, įsikūrusi ant Latgalos aukštumų, Dauguvos upės vingiuose. Čia mus sužavėjo ant kalvos švytintys XVIII a. rūmai, pastatyti Jano Liudviko Pliaterio, miestelio puošmena – barokinė Šv. Liudviko katalikų bažnyčia, kurios vieną iš altorių puošia Jano Mateikos paveikslas. Nuo netoliese įsikūrusio vieno iš aukščiausių Latvijos medinio apžvalgos bokšto, kurio aukštis 32 m., gėrėjomės atsiveriančiu gražiu panoraminiu vaizdu į Dauguvą ir Kraslavą.
Pasigrožėję nuostabiais vaizdais, pasukame į Agluoną. Čia mus pasitiko didinga Agluonos bazilika – latvių katalikybės centras ir pasaulinės reikšmės šventovė. Buvome labai maloniai priimti vietinės gidės Anikos, kuri labai emocianaliai mums pristatė šią šventovę, kurioje tikrai verta apsilankyti. Bazilika garsėja 16 a. šventu paveikslu –Agluonos stebukladare Dievo Motina, kuriai savo prašymus ir padėkas palieka ir čia apsilankę turistai. Be abejonės palikome ir mes, nes visi turime už ką padėkoti… o jau prašymų kaip visada niekad netrūksta.
Etnografinis Agluonos kraštas – Lietuvos karaliaus Mindaugo uošvija. Iš Agluonos buvo kilusi karaliaus žmona karalienė Morta. Manoma, kad šiame krašte 1263 m. rudenį Mindaugą ir jo sūnus Ruklį bei Rupeikį nužudė Treniotos vadovaujami suokalbininkai. Mindaugo kapo paslaptis tebejaudina praeities tyrėjus. Aplankę skulptoriaus V.Gylikio 2015 m. sukurtą paminklą Karaliui Mindaugui ir Karalienei Mortai, nusiprausę prie Bazilikos trykštančio Šv. Antano šaltinio vandeniu pasijutome sveikesni ir jaunesni.
Prieš palikdami Agluoną dar aplankėme Karaliaus Kristaus kalną ir šalia esantį parką su daugiau kaip 50 skulptūrų ir 120 ąžuolų, 130 vaismedžių.
Toliau pasukome į Preili, kur įkurtas autorinių lėlių muziejus. Čia ne tik grožėjomės dailininkės Jelenos Michailovos sukurtomis lėlėmis, bet turėjome galimybę pasipuošti senoviniais rūbais. Žiūri į tas lėles ir sunku suvokti kaip galima sukurti tokį grožį, perteikti emociją. Jos tarsi gyvos – besišypsančios, liūdinčios, susimąsčiusios, norinčios kažką pasakyti…
Preili miestelis garsėja ir savo sūriais. Ir kaipgi be lauktuvių, kurių galima nusipirkti firminėje parduotuvėje.
Visos kelionės metu mus lydėjo gidė iš Zarasų Irena Baliulė bei Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktorius Kęstutis Lisauskas, kuris rūpinosi organizaciniais klausimais bei supažindino su sėlių žemės ypatumais.
Dėkojame visiems dalyvavusiems ir tikimės susitikti kitų ateityje Centro organizuojamų kelionių metu.