Pabradės bendruomenės ,,Domus“ entuziastai aktyviai dalyvavo ciklo ,,Šimtas žygių Lietuvai“ renginyje
Paskutinį š. m. liepos savaitgalį Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre (toliau – Centre) svečiavosi Pabradės bendruomenės ,,Domus“ atstovai. Skaitytojams tepriminsiu, kad ryšys su šia bendruomene užsimezgė dar 2016 m., kai Centras įgyvendino projektą ,,Žmogus – Bendruomenė – Tėvynė“, skirtą Bendruomenių metams. Tąkart kelias aktyviausias Švenčionių rajono bendruomenes turiningam ir aktyviam bendravimui suvienijo jų gyvenamosios aplinkos krantus skalaujanti gražuolė Žeimenos upė. Tuomet Pabradės bendruomenės dėka, projekto dalyviai artimiau susipažino su Pabradės miestu bei jo apylinkėmis. Atsiliepdama į kvietimą, praeitų metų vasarą Pabradės bendruomenės ,,Domus“ atstovų grupė pirmą kartą apsilankė Kaltanėnuose: sužinojo apie Centro vykdomas veiklas bei pakeliavo po šio krašto apylinkes dviračiais ir baidarėmis. Matyt, viešėti čia tuokart patiko, nes nuoširdus bendravimas tebesitęsia iki šiol: įgyvendindami savo projektą, jie surado laiko ir noriai sutiko šiemet dalyvauti Centro organizuotame renginių cikle ,,Šimtas žygių Lietuvai“, skirtame Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Toks jų sprendimas – puikus pavyzdys, kaip galima suvienyti jėgas dirbant ne tik visos šalies, bet ir mūsų rajono labui.
Šįkart, po pažintinės ekskursijos po Aukštaitijos nacionalinį parką, šeštadienio vakare kaitrios saulės nualinti Centre apsistojo aktyviausi Pabradės bendruomenės ,,Domus“ nariai: pamaloninti vėsiu Žeimenos vandeniu bei vakaro ramybe, jie galėjo ne tik aptarti aktualiausius bendruomenės reikalus, bet ir atsikvėpti nuo nesibaigiančių darbų ar šiltai pabendrauti tarpusavyje…
Tačiau išaušęs sekmadienio rytas vėl žadėjo ne tik kaitrią saulę, bet laukiančius iššūkius, kadangi svečių laukė išties fiziškai intensyvi diena… Pirmiausiai, dviračiais apsirūpinusių pabradiškių dėmesį sutelkė būsimo žygio vadovas – Centro direktorius Kęstutis Lisauskas (jis, beje, ir renginių ciklo ,,Šimtas žygių Lietuvai“, skirto Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, idėjos autorius), kuris ne tik pristatė Centro veiklas, bet ir pasidalino Kaltanėnų kaimo bendruomenės rūpesčiais ir, žinoma, pasidžiaugė aktyviais turizmo renginio, skirto Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, dalyviais. Be to, jis akcentavo, kad šio renginio, į kurio turinį integruotas pažintinis žygis dviračiais ir baidarėmis ,,Žeimenos aukštupio maršrutu. Žeimenys“, dalyvių laukia išties įdomi ir turininga diena. Kai dviratininkų grupė pasuko per Kaltanėnų miestelį sustodama ties žymesniais miestelio pažintiniais objektais: Švč. M. Marijos Angeliškosios bažnyčia, lyg feniksas iš pelenų atgimstančiais parapijos namais, buvusio Kaltanėnų dvaro vieta bei čia įkurtu parku – žygio vadovas papasakojo apie šios vietovės praeitį ir dabarties aktualijas nepamiršdamas retkarčiais pašmaikštauti ir taip pakelti kaitros prislopintą žygeivių nuotaiką… Renginio dalyvius maloniai nustebino netikėtas susitikimas su seniausia Kaltanėnų kaimo bendruomenės nare – buvusia ilgamete šio miestelio bibliotekininke Janina Čibiriene. Pabradiškiai turėjo progą išgirsti garbaus amžiaus sulaukusios, tačiau šviesią atmintį išsaugojusios senolės pasakojimą apie Kaltanėnų miestelio gyvenimą tarpukario, Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais. Belieka pridurti, kad J. Čibirienė visada buvo visuomeniška ir domėjosi miestelio gyvenimu, todėl ir šįsyk pažėrė keletą kritiškų pastabėlių užsimindama apie vietos bendruomenės bendravimo nesklandumus…
Toliau dviratininkų grupė pasuko per abipus Žeimenų ežero išsibarsčiusį Ožkinių kaimą – ties šia vieta ežeras taip susiaurėja, jog primena upę, o jo abu krantus tebejungia medinis tiltelis, kuris dabar prašyte prašosi atnaujinamas… Už nugaros palikus sekmadienio ramybe tebealsuojantį Ožkinių kaimą, dar mažumėlę dviračio pedalus pamynus atgal į pietus, pasukta sunkiau pravažiuojamu keliuku į dešinę. Dar keliolika minučių ir pasiektas jau asfaltuotas kelias Utena – Švenčionys. Po to, tarp išlakių pušų kairėje vis mirguliuojant Ūsių ežerui, įveiktas maždaug 7 km atstumas iki Linkmenų, o čia – vėl į dešinę iki pat nuorodos ,,Paukščių kaimas“. Dar dešimt minučių intensyvaus važiavimo dulkančiu kaimo keliuku – ir galų gale pabradiškiai jau pasiekė Cijonų kaimą, kuriame, pasak čia įsikūrusios sodybos šeimininkų Laimos ir Rimanto Rakauskų, galima pagauti savo Laimės paukštę…
Kaip ir dera, atvykusius svečius pasitiko pati svarbiausia ,,Paukščių kaimo“ gyventoja Pelėda, kuri, kaip bebūtų keista, nors ir pats vidurdienis, sugebėjo pabusti iš saldaus miego ir pasitikti svečius. Toliau – mini fotosesija su margaplunksne didžiake ir vėl malonus siurprizas – pavėsinėje svečių laukianti gaivia vėsuma dvelkiančio pienių vyno degustacija. Čia sodybos šeimininkė Laima pasveikino atvykėlius bei sudomino juos demonstruodama įvairių paukščių skirtingų dydžių kiaušinius, o kur dar šmaikštumu ir gyvumu trykštantis jos pasakojimas… Vėliau renginio dalyviai susipažino su visa gausybe plunksnuotų, kailiniuotų, raguotų ir šeriuotų sodybos ,,Paukščių kaimas“ gyventojų, o apie kiekvieną savo augintinį linksmoji šeimininkė Laima pasakojo su neslepiama meile… Užsukusių svečių akį džiugino ne tik prancūziška elegancija garsėjančios ar švelniomis it šilkas plunksnomis besipuikuojančios vištos (jos, beje, ir vadinamos šilkaplunksnėmis), bet ir rusvaplaukis alpakos patinas, kuriam suteiktas dabartinio Amerikos prezidento vardas… O kaipgi nepaminėti čia gyvenančių, keturiais ragais besipuikuojančių avinų bei didžiųjų paukščių: stručių ir nandu, kurie kilę iš Afrikos ir Pietų Amerikos… Kai smalsūs svečiai, Laimos lydimi, susipažino su visais sodybos gyventojais, šeimininkė pakvietė dar kelioms minutėms užsukti pasėdėti didžiausiame sodybos lizde – susikaupti ir kiekvienam sugalvoti po norą. Svečiai netruko įsitikinti, kad visi šios sodybos gyventojai atlieka jiems priskirtas funkcijas: kai lankytojai tvarkingai susėdo lizde, paskutinis pasitikinčiai įsėlino baltaūsis katinas, kuris glaustydamasis pusračiu apėjo sėdinčiuosius. Matyt, murkliui šeimininkės slapta patikėta užduotis patikrinti, ar svečiai išgirdo jos kvietimą…
Malonių įspūdžių kupini, žygio dalyviai atsisveikino su šarmingąja šeimininke Laima pažadėdami kitąsyk sugrįžti vedini jau savo bendruomenės vaikais. Vėl pusvalandžio trukmės kelionė dviračiais iki Šakarvų ežero stovyklavietės. Ten maudynės ir sotūs pietūs suteikė žygio dalyviams naujų jėgų, nes dar laukė 10 km atstumas plaukiant baidarėmis išskirtinės formos Žeimenų ežeru… Plaukdami pabradiškiai galėjo ne tik pamatyti visą jo grožį, bet ir susipažinti su apibus jo krantų pabirusiais kaimais… O saulei palengva sukant į vakarus, galop pasiekė ir kelionės finišą – įveikę mažą atkarpėlę plaukdami pasroviui jau Žeimenos upe pasiekė Centro stovyklavietę.
Šis Pabradės bendruomenės ,,Domus“ pasisvečiavimas Centre – puikus pavyzdys ir kitoms rajono bendruomenėms, kaip aktyviai, turiningai ir įdomiai jos nariai gali praleisti laisvalaikį kartu. Reikėtų pridurti, kad kelios rajono bendruomenės jau pasinaudojo Centro pasiūlymais ir vėliau nepasigailėjo tai padariusios. O šįkart Centro kolektyvas dėkoja aktyviausiems Pabradės bendruomenės ,,Domus“ nariams, ypač jos pirmininkei Jolitai Rudinskai, už nuoširdų bendravimą ir bendradarbiavimą, kaip visada tikėdamasis, kad bendruomenės, kurias sujungė Žeimenos upė, nepamirš viena kitos ir dar ne kartą susivienys jėgas gražiam ir prasmingam sumanymui įgyvendinti.