+370 387 44368 - +370 612 50105 kaltanenu.utc@kaltanenai.eu

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login
+370 387 44368 - +370 612 50105 kaltanenu.utc@kaltanenai.eu

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

ĮGYVENDINTAS KULTŪROS RĖMIMO FONDO LĖŠOMIS FINANASUOJAMO PROJEKTO „KULTŪRINIO TURIZMO PLĖTRA ŠVENČIONIŲ KRAŠTE“ I ETAPAS

 

ĮGYVENDINTAS KULTŪROS RĖMIMO FONDO LĖŠOMIS FINANASUOJAMO PROJEKTO „KULTŪRINIO TURIZMO PLĖTRA ŠVENČIONIŲ KRAŠTE“ I ETAPAS

Kartais išgirdus legendą nevaldomai kyla noras išsiaiškinti, kiek yra tiesos, o gilinantis atrandami neįtikėtini dalykai ir nefalsifikuotos krašto istorijos faktų beieškantys ir jų tikslumu besirūpinantys bendraminčiai.

Švenčionių rajono Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centras iš maršruto ,,Račkiškės koplyčios kelionė“ (Sudota – Račkiškės kapinės – Lietuvos liaudies buities muziejus) ir iš edukacinės programos mokiniams ,,Tarp piliakalnių“ išaugino 35 km maršrutą „Cirkliškio piliakalnis – Cirkliškio dvaro sodyba – Vaiškūnų kaimas – Mėžionių kaimas – Račkiškės dvarvietė ir kaimo kapinės – Dvarčiškių kaimas – Pakarvės akmenys – Grybų viensėdis – Liūlinės kaimas – Sudotos kaimas – Paduobės piliakalnis – Sudotos dvarvietė – Kirdeikiškės senovės gyvenvietė – Bogutiškės piliakalnis – Modžiūnų kaimas – Modžiūnų girininkija – Švenčionių žydų žudynių vieta – Cirkliškis“ , kurio pagrindu inicijuotas ir įgyvendintas Lietuvos kultūros tarybos finansuotas projektas, o jo rezultatas – interaktyvaus maršruto ,,Račkiškės koplyčios kelionė“ atsiradimas. Naudojantis QR skaitytuvo programa šiuo maršrutu galima keliauti ir fiziškai, ir virtualioje erdvėje, sužinoti informaciją apie maršruto objektus, įtrauktus į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą, o tai reiškia, kad minimi Švenčionių krašto objektai yra svarbūs ir visai Lietuvai. Maršrutas apima platų laikotarpį – nuo iki istorinių Lietuvos laikų iki šių dienų; nuo archeologinių radinių iki šiandieninės žmonių veiklos.

Numatyti maršrutą, jį įgalinti ir padaryti gyvą – tai buvo bendras intelektinis, kūrybinis bei fizinis darbas bendradarbiaujant Kęstučiui Lisauskui (projekto vadovas, Švenčionių rajono Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktorius), profesoriui habilituotam daktarui Algirdui Girininkui (Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto prie Klaipėdos universiteto vyriausiasis mokslo darbuotojas), architektei humanitarinių mokslų daktarei Rasai Bertašiūtei (Lietuvos liaudies buities muziejaus kultūros paveldo specialistė), Tomui Jonušui (vadybos konsultantas, VGTU lektorius kūrybiškumo ir kūrybos valdymo klausimais, Grybų dvaro savininkas), Mariui Semaškai (Sirvėtos regioninio parko vyriausias kraštotvarkininkas), Nijolei Kapačinskienei (Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė, kraštotyros būrelio ir muziejaus vadovė), Narvydui Kazlui (Mėžionių gatvinio rėžinio kaimo Kazlų sodybos šeimininkas, kaimo bendruomenės atstovas), Mildai Gustienei-Vilniškei (Švenčionių profesinio rengimo centro direktorė, gidė Cirkliškio dvare), Elenai Kazdevičienei (istorikė, Švenčionių rajono švietimo pagalbos tarnybos direktorė, trečiojo amžiaus universiteto koordinatorė), Tomui Rokickiui (Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Kaltanėnų seniūnijos seniūnas), Valentinai Lysenko (Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Cirkliškio seniūnijos seniūnė), Natalijai Lukauskienei (Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Sarių seniūnijos seniūnė), Algirdui Breidokui (Kaltanėnų kaimo bendruomenės pirmininkas, gidas Kaltanėnuose), Teresei Diskienei (Mėžionių gatvinio rėžinio kaimo Diskų sodybos šeimininkė, gidė Mėžionių kaime), Jonui Barzdėnui (fotomenininkas, Kaltanėnų girininkijos girininkas), Vydui Lisauskui (sodybos „Gamtoje“ šeimininkas).

Apvalaus stalo diskusijoje-susitikime ,,Kultūrinio turizmo plėtros galimybės Švenčionių krašte“ dalyvavo Švenčionių r. savivaldybės atstovai, mokslininkai, kultūros paveldo specialistai, archeologai, projekto dalyviai ir vietiniai gyventojai. Jame apibūdintas projektas, pagarsinti jo tikslai ir uždaviniai, aptartos numatytos veiklos. Būta karštų diskusijų apie turizmo plėtrą, nevienareikšmišką vietinių gyventojų požiūrį į atnaujintus ar naujai atrastus lankytinus objektus – reikia jų ar nereikia, daro žalą jie vietos gyventojams ir aplinkai ar neša naudą,  bendruomenių norą bei pastangas sutvarkyti infrastruktūrą šalia jų, įtraukiant ir verslininkus, kurie iš lankomų objektų gauna pajamas. Išsakyta mintis, kad šalia esantį kultūros paveldą reikia prisijaukinti, kad vietiniai gyventojai jaustųsi atsakingi už jį, kad suprastų, jog tai – jų šaknys, tuomet paveldas taps jiems brangus ir stiprės teigiamas požiūris į turizmą.

 Įvyko darbiniai-praktiniai susitikimai, kurių metu buvo tikslinamos maršruto detalės ir pats maršrutas, analizuojama ir papildoma turima informacija, ieškoma faktų, patvirtinančių surinktus duomenis, lyginami istorinių šaltinių teiginiai, teorinės žinios, kiek tai įmanoma, tikrinamos realybėje, fotografuojami objektai ar ieškoma jų senųjų fotografijų, rengiamas maršruto žemėlapis, bandoma pritaikyti maršrutą taip, kad būtų prieinamas kiekvienai amžiaus ir interesų grupei, kad būtų įdomu, naudinga, pabrėžiant objektų išskirtinumą, kuriamas interaktyvus žemėlapis, kuris skelbiamas interneto erdvėje (https://cutt.ly/QRNavKp), objektų vietose (Sudotoje, Račkiškėje, prie Bogutiškės piliakalnio, Mėžionių rėžiniame gatviniame kaime) įrengiami informaciniai stendai.

Maršruto kokybė išbandoma praktiškai. Iš pradžių išbandomas jungtinis maršrutas, t.y. dalis jau išbandyto ir veikiančio maršruto, kita dalis – naujo projekto metu sukurto maršruto ,,Rėkučių gynybinis įrenginys – Reškutėnai – Kaltanėnai – Švenčionėliai – Sudota – Račkiškės dvarvietė – Mėžionys – Cirkliškis“.

Vėliau įvyksta maršruto testavimas pasitelkiant įvairias grupes: organizuojama trijų dienų keliaujanti stovykla ,,Nalšios žemės keliu“ Švenčionių krašto ir Zarasų Atviro jaunimo centro jaunimui; išvyka-ekskursija trečiojo amžiaus universiteto dalyviams; visiems kitiems, norintiems pakeliauti naujuoju maršrutu. Maršrutą buvo bandyta įveikti pėsčiomis, baidarėmis, dviračiais, autobusais ir, be abejo, išbandytas interaktyvus maršruto variantas su QR kodais. Įvyko savaiminis Švenčionių (ir ne tik) krašto bendruomenės įtraukimas į projekto veiklas.

Diskusijų, darbinių susitikimų, praktinių išbandymų rezultatas – gimusi idėja praplėsti minėtą maršrutą šiomis kryptimis: ,,Cirkliškis – Strūnaitis – Akvieriškės piliakalnis – Vidutinė – Sariai“ ir Žeimenos upe „Kaltanėnai – Švenčionėliai – Liūlinė“.

Taigi, projektas jau turi tęstinumą, kadangi numatyti nauji maršruto taškai, surasti ir įtraukti įgyvendinti jį pajėgūs asmenys, o svarbiausia, kad bus didinamas savito, daugiakultūrinio Švenčionių krašto patrauklumas visiems, norintiems jį aplankyti fiziškai ar virtualiai.