Švenčionių r. Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centras nuo 2020 m. vasaros pagal 2015-2023 m. vietos plėtros strategijos priemonę „Kultūrinio savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“ įgyvendina projektą „Mūsų Lietuva per 30 metų“. Iki šių metų pavasario pabaigos įgyvendintas pirmasis projekto etapas. Šio etapo metu Švenčionių krašto jaunimas daug keliavo po savo gimtąjį kraštą dviračiais, baidarėmis, pėsčiomis. Žygių metu susitiko su Reškutėnų, Mėžionių, Kretuonių, Kaltanėnų, Ožkinių, Šakališkės ir kitų kaimų gyventojais, sužinojo apie šių kaimų išskirtinumą, savitumą bei tradicijas. Organizuoti susitikimai su Švenčionių rajono kaimo bendruomenių atstovais, išvykos į Lietuvos regionus, užmegzti kontaktai su Pasvalio, Prienų, Kupiškio krašto bendruomenėmis, numatytos bendros veiklos ateityje.
Besibaigiant pavasariui, buvo organizuotos trys edukacinės jaunimo išvykos, leidusios jaunimui išsamiau susipažinti su keliais Lietuvos regionais bei susitikti su jų vietos bendruomenių atstovais.
Š. m. gegužės 24 d. organizuota edukacinė išvyka po šalies šiaurėje derlingiausiomis žemėmis turtingą Pasvalio kraštą. Kelionės metu Švenčionių rajono jaunimas susipažino su pačiu didžiausiu šio krašto miestu, gavusiu vardą nuo Svalios upės pavadinimo, garsėjančiu savo krašto muziejumi, Žalsvuoju šaltiniu ir kitais pažintiniais objektais. Išvykos dalyviai liko nustebinti ne tik šio muziejaus įdomių eksponatų ir edukacinių veiklų gausos, bet ir įspūdingų šio miesto vietų, pavyzdžiui, senojo miesto tilto muzikanto Antanėlio skulptūros, romantiškai rymančios ties Mūšos ir Lėvens upių santaka…
Po to renginio dalyviai aplankė už 15 km nuo Pasvalio esantį ir dvarininkams Karpiams priklausiusį Joniškėlio dvaro ansamblį – vieną didžiausių Lietuvoje. Jį sudaro prie Mažupės upės išsidėstę dveji rūmai ir 17 sodybai priklausančių pastatų su parku. Joniškėlio miestas garsus tuo, kad čia 1810 m. buvo įkurta pirmoji Lietuvoje kaimo ligoninė, taip pat tuo, kad jame gyveno ir dirbo žymi lietuvių rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, kurios vardu pavadinta Joniškėlio gimnazija.
Taip pat šios kelionės metu pasiektas ir vėlyvojo klasicizmo architektūros pavyzdys –Pakruojo dvaras, stovintis ant Kruojos upės kranto, bei pats Pakruojo miestas. Gilų įspūdį išvykos dalyviams paliko apsilankymas Pakruojo žydų maldos namuose – sinagogoje (beje, tai seniausia iki šių dienų Lietuvoje išlikusi medinė sinagoga). Čia judaizmo ypatumus bei pastato lubų tapybos subtilybes atskleidė čia dirbanti vietinė gidė.
Šios išvykos metu buvo užsukta ir į Grūžius, kur užmegztas kontaktas su vietos bendruomenės atstovais.
Po poros dienų, gegužės 26-ąją, įvyko antroji edukacinė išvyka po Kupos ir Lėvens upių santakoje įsikūrusį Kupiškio miestą ir rajoną. Pažintis su šiuo kraštu prasidėjo nuo apsilankymo tradicinio liaudiško klasicizmo stiliaus mediniame Adomynės dvare (pats Adomynės miestelis 2019 m. buvo paskelbtas Lietuvos mažąja kultūros sostine), apsuptame medinėmis skulptūromis padabinto jaukaus parko. Visai šalia šio dvaro rymo ir medinė Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčia, varpinė. Akį traukiantis Adomynės dvaras užsukusiems gali pasiūlyti ne tik įvairias pramogas lauke, bet ir edukacines programas.
Edukacinė jaunimo išvyka pratęsta apsilankant A. Petrausko muziejuje ir Uoginių kaimo amatų centre: jauki aukštaitiška sodyba, paskendusi ryškiaspalvių žiedų jūroje, ir aukštaičių amatus bei buities darbus pristatančios edukacinės veiklos paliko vien tik malonius įspūdžius ir prisiminimus.
Toliau išvykos maršrutas pasuko Kupiškio link, nuo seno žinomo ne tik dėl kupiškėnų vestuvių papročių, bet ir įvairių įdomių lankytinų objektų: Kupiškio etnografijos muziejaus, didelės neogotikinės Kristaus Žengimo į dangų bažnyčios, trijų vėjo malūnų, Kupiškio marių (jos – ketvirtas pagal dydį dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje, susiformavęs 1984 m. užtvenkus Lėvens upę), miesto pakraštyje prisiglaudusio ir žilą senovę menančio Kupiškio (Aukštupėnų) piliakalnio, Kupos upės slėnio parko ir kt.
Dar didelio išvykos dalyvių susidomėjimo sulaukė ne tik sodriai žaliame fone išsiskirianti baltutėlė Palėvenės Šv. Domininko bažnyčia ir vienuolyno statinių ansamblis, bet ir kiek tolėliau esantis Palėvenės dvaras, rymantis Lėvens upės kairiajame krante bei apsuptas šimtmečius bylojančiais medžiais.
Antrąją edukacinę jaunimo išvyką vainikavo apsilankymas A. Petrausko muziejuje ir Uoginių kaimo amatų centre: jauki aukštaitiška sodyba, paskendusi ryškiaspalvių žiedų jūroje, paliko vien tik malonius įspūdžius ir prisiminimus.
Gegužės 28-ąją pažintinės edukacinės išvykos maršrutas nusidriekė Prienų rajono link. Susipažinimas su šalia didžiausios mūsų šalies upės prisiglaudusiais Prienais prasidėjo Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje – čia kruopščiai saugomas ne tik šio iškilaus mūsų tautos poeto atminimas, bet ir skatinamos iniciatyvos skaitymo srityje, tęsiamos gimtosios kalbos bei literatūros puoselėjimo tradicijos, įgyvendinami įvairūs projektai. Taip pat šios kelionės metu aplankyta Škėvonių atodanga, pasižvalgyta nuo aukščiausio Lietuvoje apžvalgos bokšto stengiantis akimis aprėpti Nemuno kilpų grožį bei pėsčiomis pakeliauta po Birštono kurorto įstabiausias vietas. Šiame mieste taip pat įsikūrusi ir Nemuno kilpų regioninio parko direkcija. Po to išvykos dalyviai pasuko Nemajūnų link: čia susipažinta ne tik su vietos bendruomenės „Santalka“ atstovais, bet ir pamalonintas pilvas dalyvaujant šios bendruomenės organizuojamoje edukacinėje programoje „Dzūkiškos bandos“. Apžvelgiant visų trijų edukacinių išvykų metu aplankytus objektus bei patirtus įspūdžius, norisi išties pasidžiaugti, kad mūsų šalis vis labiau gražėja, stengdamasi tarpusavyje suderinti ilgametes tradicijas ir modernų požiūrį į supančią aplinką. O sėkmingai prasidėjusios projekto „Mūsų Lietuva per 30 metų“, kurį finansuoja Švenčionių rajono vietos veiklos grupė „Švenčionių partnerystė“, veiklos, labai tikimės, kad sėkmingai tęsis ir toliau suteikdamos galimybę Švenčionių rajono jaunimui vis daugiau keliauti, pažinti bei atrasti… Belieka paminėti, kad prasidėjo jau ir antrasis projekto etapas – pasirengimas Sporto šventei „Girios vingiais“ Kaltanėnų miestelyje. Draugiškų varžybų dalyviai – Švenčionių rajono bendruomenių jaunimo atstovai, svečiai iš Lietuvos bendruomenių.